Mycie rąk może uchronić nas przed chorobami. Jak skutecznie myć ręce?

Każdego dnia na naszych rękach znajdują się tysiące drobnoustrojów. Dostają się tam poprzez kontakt z przedmiotami czy innymi osobami. Dotykając banknotów, poręczy, klamek, koszyków na zakupy czy wieszaków w sklepach. Główny Inspektor Sanitarny zwraca uwagę, iż każde takie dotknięcie może przenieść na nasze dłonie od 100 do 10 tysięcy komórek drobnoustrojów. Aby się przed nimi chronić należy myć ręce.

Dzięki myciu rąk w kilkadziesiąt sekund możemy zmyć z ich powierzchni nawet 90% bakterii. Jest to prosty i skuteczny sposób na zatrzymanie rozprzestrzeniania się wielu chorób. Pozwala usunąć bakterie, wirusy i grzyby odpowiadające za wiele chorób, w tym salmonellę czy grypę a także biegunki, zatrucia pokarmowe i wirusowe zapalenie wątroby typu A. Niestety mycie rąk często jest bagatelizowane.

W celu zwrócenia uwagi ludzi na temat mycia rąk UNICEF w 2008 roku ustanowił 15 października Światowym Dniem Mycia Rąk. Natomiast 5 maja obchodzimy Światowy Dzień Higieny Rąk, w który co roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) organizuje kampanię pod hasłem “Myj ręce – chroń życie”.

Poniżej przedstawiamy zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące prawidłowego mycia rąk.

  • myj ręce ok. 30 sekund
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie
  • pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków
  • na koniec dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem

Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, na których mogą znajdować się liczne bakterie. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.  

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.