Z czym na SOR?

Bardzo dużo ludzi, którzy przyjdą na SOR dziwi się że na udzielenie pomocy oczekują kilka godzin, odpowiedzi są co najmniej dwie. Najważniejszą odpowiedzią na to pytanie jest “Ktoś inny potrzebuje profesjonalnej pomocy bardziej niż Ty!”, natomiast drugą “Z (wstaw dowolną chorobę) trwającą od kilku dni nie powinieneś trafić na SOR”.

Szpitalny oddział ratunkowy nie służy do leczenia kataru, sraczki, rozcięcia wielkości paznokcia czy chorób trwających już kilka dni, jak sama nazwa mówi szpitalny oddział ratunkowy służy do ratowania życia i zdrowia w stanach nagłych! – sraczka czy katar nie jest nagłym stanem 😉 Na SOR trafiają osoby nieprzytomne, uczestnicy wypadków, osoby u których doszło do amputacji czy też osoby u których doszło do zaburzeń świadomości, drgawek, nagłych i ostrych bólów brzucha. 

Więc jeśli czekasz na sorze kilka godzin z katarem, czkawką (też się zdarza), małym skaleczeniem itp. to bądź świadom że są takie drzwi na sorze gdzie w tym czasie ratują kogoś kto na prawdę wymaga pilnej pomocy, a ty szybciej byś załatwił swoje dolegliwości u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Wypunktowaliśmy większość stanów nagłych, zagrażających życiu lub zdrowiu:

  •  napad drgawek,
  • nagły silny ból brzucha,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • silne krwawienie z dróg rodnych lub dróg moczowych,
  • uraz,
  • zatrucie.

Wizyta na  SOR nie zastępuje świadczeń udzielanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy też lekarza poradni specjalistycznej. Udzielanie świadczeń zdrowotnych na SOR polega na wstępnej diagnostyce oraz podjęciu leczenia w zakresie niezbędnym dla stabilizacji funkcji życiowych osób, które znajdują się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Po zdiagnozowaniu pacjenta oraz ustabilizowaniu jego funkcji życiowych jest on wypisywany lub – jeśli wymaga dalszego leczenia – przekazywany do oddziału, który zajmuje się leczeniem danej jednostki chorobowej. Natomiast, gdy zachodzi potrzeba leczenia pacjenta w innej specjalistycznej placówce medycznej, szpitalny oddział ratunkowy powinien zapewnić pacjentowi transport sanitarny do tej placówki.

Historie z Koszalińskiego SORu:

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.